Тахиметър - какво е тахиметрична скала и как се изчислява
Скалата на тахиметъра е много сложен пръстен от числа (от 700 до обикновено 60), който минава по рамката на часовник с хронограф. Освен сложния си външен вид, рамката на тахиметъра служи за много полезна цел и преобразува изминалото време (в секунди) в скорост (в единици на час). Така че тахиметърът може да ви каже колко бързо се движи кола, самолет или дори бегач на определено разстояние.
Това, което е уникално – и може би малко умопомрачително – за тахиметъра е, че той функционира независимо от конкретна единица за разстояние (помислете за мили, километри и т.н.), стига същата единица да се използва във всички ваши изчисления. Така че 120 отчитане на скалата на тахиметъра може да означава 120 мили в час или 120 километра в час.
Тук ще разгледаме как да четете и използвате панела на вашия тахиметър за изчисляване на скоростта.
Разликата между хронограф и тахиметър
Една често срещана точка на объркване е разглеждането на хронограф като взаимозаменяем с тахиметър. Тези две функции всъщност са различни. Подобно на това как всички квадрати са правоъгълници, но не всички правоъгълници са квадрати, всички часовници с тахиметри имат функции на хронограф, но не всички хронографи включват тахиметър.
Хронографът е просто казано хронометър. Междувременно тахиметър измерва скоростта.
Как да четете рамка на фиксиран тахиметър
Панелът на тахиметъра се използва за изчисляване на скоростта или, с други думи, измерване на изминалото време на фиксирано разстояние. Колкото и обезсърчително да изглежда рамката, невероятно лесно е – и изненадващо интуитивно – да се разчете оценка по скалата на тахиметъра.
За да използвате безел на тахиметър, натиснете бутона на хронографа, за да стартирате хронометъра. След като обектът (например кола, изминаваща една миля) премине финалната линия, натиснете отново бутона, за да спрете хронометъра. След това направете справка с маркера на скалата на тахиметъра, съседен на секундарника; тази цифра ви казва скоростта на колата. Така че, ако кола измине една миля за 40 секунди, показанието на скалата на тахиметъра ще бъде 90 за скорост от 90 мили в час.
Изчисляване на по-бавни скорости
Горният пример е много лесен начин за измерване на скоростта. Но какво ще стане, ако измервате скоростта на бегач? Панелът на тахиметъра може да се използва само за измерване на времето на обект, пътуващ за по-малко от 60 секунди. Така че, за да определите скоростта на бегач, ще трябва да направите някои прости математически изчисления.
Изчисленията на тахиметъра разчитат на фиксирано разстояние, така че ще ви трябва по-късо разстояние, което бегачът може да достигне за под 60 секунди. В този пример ще използваме 200 метра като фиксирано разстояние. Използвайки своя тахиметър, както е посочено по-горе, измервате времето на бегача като изминал 200 метра за 20 секунди. Вашият тахиметър ще покаже, че бегачът е спринтирал с невъзможните 180 километра в час. Така че, за да получите действителната скорост, трябва да направите някои прости изчисления. Като знаете, че 200 метра са 1/5 от километър, ще разделите 180 на 5 (тъй като бегачът е изминал една пета от километър) и скоростта на вашия бегач е 36 километра в час.
Изчисляване на високи скорости
От друга страна, какво ще стане, ако измервате скоростта на самолет или състезателна кола, която ще измине повече от една миля за 60 секунди?
В случаи на обект, пътуващ много бързо, ще трябва да удължите фиксираното разстояние (да речем от една миля до десет мили) за точно изчисление. Да кажем, че на самолет са му необходими 30 секунди, за да прелети 10 мили. Вашият тахиметър ще показва скорост от 120 мили в час. Но тъй като фиксираното разстояние всъщност е 10 мили (или, по друг начин казано, 10 пъти повече от една миля), ще умножите това показание на тахиметъра по 10, за да изчислите скорост от 1200 мили в час.
Онлайн магазин Chasovnici-bg.com